• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Back 2 basic... Osnove dobre mjuze u autu

#21 User is offline   Flash 

• Group: Forum Member
  • Member No. 2767
  • Grad:Zagreb
  • Vozilo:Civic 1.6

Posted 17 October 2008 - 2301

Alo ekipa, previse filozofirate.
Post od Zlatka je bio na mjestu.
Za nekoga tko si misli slagat muziku u auto je very good napisano.

BTW, jedan osvrt što se osigurača tiče
20mm^2 mi je dovod struje. Osigurač 80A.
1 x AMP DLS CAD1000 (1000WRMS@1ohm) @ DLS SP15 (1-ohm woofer za dB Drag)
1 x AMP Alpine MRA-D550 (45W x 5 RMS [4 Ω @12V])
Osigurač mi nije nikada izgorio.
(oni koji me poznaju znaju da sam od karlovca do zagreba slušao navinuto do "ibera" kad sam pobjedio na dB Dragu (142.8dB prije X godina))
Samo želim reći - ne pretjerujte sa pričom o amperima i osiguračima.

#22 User is offline   Marko90 

• Member No. 5680
  • Vozilo:Civic Sedan ED4

Posted 19 October 2008 - 2229

Flash koliki si aku imao?

#23 Guest_cagliostro13_*

• Group: Guests

Posted 20 October 2008 - 0618

QUOTE(Flash @ Oct 18 2008, 12:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Alo ekipa, previse filozofirate.
Post od Zlatka je bio na mjestu.
Za nekoga tko si misli slagat muziku u auto je very good napisano.

BTW, jedan osvrt što se osigurača tiče
20mm^2 mi je dovod struje. Osigurač 80A.
1 x AMP DLS CAD1000 (1000WRMS@1ohm) @ DLS SP15 (1-ohm woofer za dB Drag)
1 x AMP Alpine MRA-D550 (45W x 5 RMS [4 Ω @12V])
Osigurač mi nije nikada izgorio.
(oni koji me poznaju znaju da sam od karlovca do zagreba slušao navinuto do "ibera" kad sam pobjedio na dB Dragu (142.8dB prije X godina))
Samo želim reći - ne pretjerujte sa pričom o amperima i osiguračima.

ovo mi stvarno u krajnju ruku chudno zvuchi...

#24 User is offline   marko CRX 

• Member No. 9506
  • Grad:koprivnica
  • Vozilo:honda crx zc

Posted 05 November 2010 - 1447

e dragi hondasi, svako sebi slaze muziku po svom ukusu.. npr bas reflex nije na mene ja slusam brzu glazbu tj nwoofer ne stigne dovoljno duboko zagrabiti. znaci kompresijska za mene. a i netreba pretjerivat u nicemu tak ni u kvadraturi kablova itd. samo treba sve fino ustimat i daje maximum

sta ce ti kvadratura kad nemas pad napona! nema 50m od napajanja do potrosaca da ti napon pada!

o ukusima se ne raspravlja! ak netko treba savjet nek se slobodno pita

#25 User is offline   zlatkohorvat69 

• Member No. 8380
  • Vozilo:Honda

Posted 05 November 2010 - 1541

View Postmarko CRX, on 05 November 2010 - 1447, said:

e dragi hondasi, svako sebi slaze muziku po svom ukusu.. npr bas reflex nije na mene ja slusam brzu glazbu tj nwoofer ne stigne dovoljno duboko zagrabiti. znaci kompresijska za mene. a i netreba pretjerivat u nicemu tak ni u kvadraturi kablova itd. samo treba sve fino ustimat i daje maximum

sta ce ti kvadratura kad nemas pad napona! nema 50m od napajanja do potrosaca da ti napon pada!

o ukusima se ne raspravlja! ak netko treba savjet nek se slobodno pita

Već dugo nitko nije zaradio ban, a ti sa podizanjem topica starog 2g.u prvom postu imaš sve preduvijete...

#26 User is offline   Statler 

• Member No. 4303
  • Interests:-
  • Grad:Bjelovar
  • Vozilo:-

Posted 08 November 2010 - 2020

čovjek je tek sad došel i odma si ga napao... mort mu je to prvi forum... :LOLchina (2):

btw. da ga nije izvukao ispod prašine ni ja ne bi pročitao tvoj zanimljiv prvi post... :smoker (11):

PS. zh69 -- jel ne vidiš da se duRko napokon nadurio do kraja i da je sad raj - fraj! :forum (1):

#27 User is offline   Cassi1007 

• Member No. 12413
  • Grad:Kostrena
  • Vozilo:Honda Civic Type R FN2

Posted 30 January 2017 - 1015

View Postzlatkohorvat69, on 19 May 2008 - 1225, said:

Svakog je dana sve više onih kojima ono tvornicko ili nije dobro ili nije dovoljno dobro, pa posežu za razno raznim tuning-ima (?itaj “oderem te nježno” preradama). Uz šire gume, felge, grane, glave, federe, spuhove, ch(i)(ea)p-ove i dr, na red je došla i “mjuza”. Svjedoci smo velikog broja preradjenih kadeta, astri, hondi i golfova, kojima police više lice na splavi s izbjeglicama s Kube, nego sastavnom djelu auta. Takve police po sistemu “uradi sam” jednostavno ne mogu podnijeti gurmanske apetite svojih novih “audiofilnih” vlasnika. Kod takvih “audiofila” najcešce se može cuti “spika” tipa: “Eeee, koji kazic imaš!?!” ili “eeEEe !! Daj cuj kak mi mjuza gruva!!!”

1. Muzika, mjuza ili nešto trece s mju… na hrvatskome se kaže glazba.
2. Rijec kazetofon, kazic ili kako vam drago, kod svakog tko imalo pati na kvalitetniju glazbu u svome ljubimcu, je arhaizam
3. Sam uredjaj za reprodukciju (i snimanje) medija, bio on CD, MD, DAT ili DVD je zadnja stvar o kojoj ovisi kvaliteta i glasnoca zvuka, cim u nazivu ima D.
4. Ogromni brojevi izraženi u watt-ima, s kojima najcešce mašu takvi ponosni vlasnici, proporcionalno su napuhani kompleksima njih samih.

Da bi se raskrinkalo jednog takvog, dovoljno je zaviriti pod poklopac motora i konstatirati koliko akumulator ima amper/sati i sve ce vam ubrzo biti jasno.

Repetitio est mater studiorum!

1. Za kvalitetnu i glasnu glazbu u automobilu, najvažniji cinilac je struja tj. akumulator (baterija) ili množ. Ako njegov kapacitet u A/h ne prelazi brojku 100, onda njegov vlasnik može pricati kome god hoce, da njegov glazbeni sustav ima ne znam koliko tisuca W. Nadje li se u takvoj situaciji, takav napuhanac bi mogao posegnuti u rukav i izvuci svoj adut u obliku kondenzatora, ali to ne pomaže puno ako je akumulator slab, a altenator serijski. Prema tome, bez snažne struje nema niti snažne glazbe.

2. Da bi se ta i takva struja mogla kvalitetno prenjeti do najveceg potrošaca u autu (pojaca-lo-la), potrebn je i odgovarajuci vodic, u protivnom mogla bi vam se dogoditi instant-dim mašina. Ispod 20 mm2 presjeka za (+) klemu i još koji milimetar debljeg za (-) nemojte ni razmišljati o snažnoj glazbi.

3. Cesto se komercijalne tvrtke poput “Drveni decko od Barbie” i “Djecak s plavom kapicom i crvenom maramom”, razbacuju watt-ima po sistemu “od viška glava ne boli!” te nerijetko na svojim pojacalima isticu takve brojeve za koje kasniji (manje)naivni vlasnik ustanovi da nisu ni 1/4 onoga što piše. Zato se treba vratiti na tocku jedan i utvrditi gradivo. Koliko je pojacalo stvarno jako može se najbolje vidjeti po amperaži otisnutoj na pripadajuce mu osigurace. Sve što je ispod 40A je “lepak” za naivce. Druga stvar po kojoj možete odrediti kvalitetu pojacala je težina. Kada bi se ista prodavala na kile, svima bi nam posao bio mnogo jednostavniji. Drugim rije?ima, što teže to bolje, mada su i tome gore navedene tvrtke i njima slicne, doskocile proizvodeci teške oklope, za svoju laku elektroniku. Tako da je danas, pouzdati se u težinu, sigurno kao i u neplodne dane (+/-3).

4. Isto vrijedi i za zvu?nike. Ako stvarno želite snažnu i kvalitetnu glazbu u vašem ljubimcu, prvo cega se morate odreci je prostor. Može zvu?nik biti ne znam koliko jak, ali ako je na polici ili u loše izoliranim vratima, a nije u kutiji, njegove stvarne mogucnosti biti ce srozane na 1/4 njegove stvarne snage. Za automobil su najbolje bass-reflex kutije koje iz membrane izvlace najviše. Druga stvar su zvu?nici. Covjek ne treba biti previše pametan, pa da ode na neki bolji koncert i vidi cije je tamo ozvucenje. Ako je dobro za vrhunske spektakle, onda ce valjda biti dovoljno dobro i u vašem autu. Tim više što takve tvrtke imaju i specializirani auto program koji prati scenu. Konacno postoje i specijalizirane tvrtke koje se bave iskljucivo auto akustikom, a ne i proizvodnjom tostera. Za svaku vašu sub, bass ili mid-bass jedinicu potrebna je i kutija koja ce svojim volumenom, promjerom i dužinom otvora, kao i ostalim parametrima, odgovarati performansama zvu?nika. Da bi vam poslije svih tih zahvata ostalo mjesta da vidite kroz “šajbu”, poželjno je da oblik i volumen kutija prilagodite linijama svog ljubimca i iskoristite sav eventualno neiskorišteni prostor.

5. Da bi iz vaše zvucnicke jedinice mogli izvuci maksimum, potrebne su tzv. skretnice, koje mogu biti integrirane u pojacalo ili stajati zasebno. Ovisno o frekvencijskom rasponu vaše jedinice, poželjno je skretnicu podesiti tako da propušta samo one frekvencije koje vaš zvu?nik “najviše voli”. Zato bi bilo dobro u automobilu imati tri do cetri vrste zvu?nika (a može i više) visoko i srednjo-tonce, basove i dubokotonce iliti “subwoofere”. Time ce zvuk kojeg ste dobili imati i snagu i cistocu, a ne samo tupo mumljanje.

6. Da bi cijeli taj sustav mogli u trenu fino prilagoditi vrsti glazbe koju slušate, potrebno je imati barem equilizer, a po mogucnosti i DSP (digital sound procesor). Pomocu DSP-a je u trenu moguce stvoriti u automobilu dojam, stadiona, crkve, hale ili nekog drugog prostora u kojemu ste sami u mogucnosti odrediti delay (zakašnjenje) i time stvoriti kod slušatelja dojam da se nalaze upravo u nekom od tih prostora.

7. Medij je cisto vaša odluka. Na ovako složenom auto-ozvucenju “i prdac ?e zvu?ati kao skladan pjev”(-citat iz filma La Bamba). Mislim da je MD najbolji izbor. Nije skup, svatko može biti autor svog MD-a, kvaliteta je prihvatljiva, te nije preosjetljiv na fizi?ke kontakte i vibracije. Nikako ne kupujte auto-MD komponentu, ako doma nemate recorder. Najbolje je kupiti portabl MDR jedinicu, koju možete slušati (i snimati) na liniji ujutro kada se probudite, u liftu kada silazite prema autu, u autu dok se vozite i retrogradno.

Ako se budete držali ovih 7 tocaka, za svoj uloženi novac dobiti cete ono što ste oduvijek sanjali a ne tipi?nu RH transakciju. To ce vam vjerojatno najprije potvrditi policajac s kaznom za narušavanje javnog reda i mira kao i mnogobrojni jeftiniji auto alarmi.

[size=1]Iz tiska...

Ocemu ti pricas ?

1) prvo aku ili ti ga baterija u opce nije najvaznija.. Jer Mozes ti imat Aku najbolji na svijetu ali ako ti ostale komponente nisu mose se slikat.. Za kvalitetnu zvuk bitni svi dijelovi komponenti. HU, Pojacala. Zvucnici,Sub. instalacia.

2)Napajanje to sta tvrdis uopce nije istina...minimum 20mm kvadrat.znaci netko tko tko kupi npr. pojacalo od nekih 300w RMS mora stavit 20mm kvadrat? Hello.. Znaci svako pojacalo koje se kupi ima u manualu kolika debljina napajanja mora bit.za 300RMS je odlicno 10mm Kvadrata napajanja. postoji tablica kao nisi znao koji presjek zice mora bit za koji snagu od napajanja do izlaza. Npr. Phase Evolution Opus 150.4 Koji da van 1000 RMS ima osigurac od 120 Ampera i koji u Piku moze povuc 177 Ampera trazi napajanje Min 16mm-25mm. itd.

3)to sta si napiso pod 3 stavku ajme majko gluposti.. Prvo Renomirane firme imaju oznake Maksimalnu snagu i RMS snagu koja moze bit 1/3 od Maksimalne. Znaci gleda se RMS snaga pojacala. o kvaliteti pojacal mozes vidit da li to pojacalo je stabilno na manjem otporu ili ne..Vecinom Kvalitenija jaca i bolje serije pojacala su stabilnija na nizim otporima. E sad najveci tvoj biser. Kvaliteta pojacala se odreduje po tezini? Hello.... To mozes prodavat u dijecijem vrticu.. Ima vise parmatra koja se gledaju ali definitinvno nisu osigurac i tezina pojacala. i imas vise kategorija pojacala i vise klasa pojacala.

4) o kakvim ti kutijama pricas za zvucnike? pojam zvucnici je jako velik. Recimo sistemski zvucnici koji mogu bit odvojeni komponentni Bass+visoki+skretnica 2sistemski. Bas+srednji+visoki+skretnica 3sistemski. Koaksijalni koji mogu bit 2sistemski bass i visoki zajedno sa ili bez skretnice ovisi oseriji svucnika ili 3 trosistemski.znaci za takve zvucnike ili se stavljaju na predvidena mijesta vrata koja su inace kutija za zvucnik Bass ili se rade paneli, kutije koje mogu bit otvorenog tipa ili zatvorenog tipa.. Pretezno SQ setupovi su paneli zatvorenog tipa, ali potpuno nepotrebno jedino ako si stvarno SQ freak ili s auto sluzi za SQ natijecanje . znaci nije istina da ako nije panel zatvorenog tipa da gubis 3/4 Sta kvalitete sta glasnoce. Drugi biser koji si napiso odes na koncert i vidis ozvucenje Helloo.. PA audio i Car audio su nebo i zemlja razlike i jako mali broj Car audio firmi radi i PA Audio. Jedino sta se slazem pod ovom stvkomaali dijelomicno je za sub mora bit izracunata kutija po parametrima suba.Bitno je volumen kutije a ne oblik kutije.

5) Zvucnici dolaze sa svojim skretnicama koje su jako bitna stavka. Plus svako danjasnje pojacalo ima Aktivnu skretnicu Hi i Low . znaci Hi se koristi za sisteme i podesava se tako da ne pusta nize frekvencije koje taj zvucnik nemoze odsvirat npr: 80hz- 20khz nize od 80hz zvucnik nije dizajniran da svira tolko niske tonove. Low se koristi za subwoofer i podesava se tako a da se namijesti na maksimalno frekvenciju koju on moze od svirat npr: 30hz- 200hz. Subwoofer nije dizajnira da svira sredne toneve pa je recimo vise manje frekvenciski raspon ovisi o subu od 20hz pa negdje do 250hz. plus svaki malo bolje HU ima u sebi isto aktivne skretnice.

6)To sta tvrdis da je najbolje imate EQ ili DSP je totalno Glupost i nepotrebno za noramlnu kvalitetnu muziku. Bitno je inat Doabr HU ili ti ga radio znaci svaka Visa srednja klasa radia im Time corection i podesavanja delay plus DSP . i sad mi je jasno kolko se kuzis u muziku jer spominjes Hall ,stadiunm crkva itd...

7)MD o cemu ti kad je zadnji MD za auto proizveden? kraj 90-tih i pocetkom 2000tih i prozivodio ga samo Sony i izbacio iz Car audia jer je bio ne isplativ.. znaci nagovoaras ljude na gluposti. Slazem se da MD ima j**enu kvalitetu zvuka al cista proslost, jer danas imas razne Digitalne pretvarace koji peglaju i pretvaraju zvuk u savrsenstvo da ne nabraja i smaram ljud s nazivima.. Danas mozes pustat i s USB-a da ima j**eno cist kavlitetan zvuk jer ovisi o procesoru koji pusta taj zvuk iz Radia .

tako si me fino nasmijo za dobro jutro

#28 User is offline   hakl 

• Member No. 1125
  • Vozilo:Civic EP2, Prelude BB9

Posted 30 January 2017 - 1020

Zlatko je nakon 10 godina dobio svoje :)/>

#29 User is offline   JohnDoe 

• Icon
  • Group: HFC Moderator
  • Member No. 5247
  • Grad:Rijeka
  • Vozilo:Jazz GD1 (sold), CTR EP3 (sold), Opel Astra H 1.7 CDTI (sold), Civic ED7 (sold), Civic EJ9 B16A2 swap

Posted 30 January 2017 - 1053

Covjek je na brodu i dosadno mu pa se uhvatio tipkanja! :D/>

#30 User is offline   drazen 

• faca
  • Member No. 622
  • Grad:Vrbovec
  • Vozilo:Accord i-CTDi exe '04. (ex Civic x3)

Posted 30 January 2017 - 1347

A onaj koga ovaj post ide nije na forumu već cca 6 godina... :LOLchina (6):/>

#31 User is offline   Žile 

• Icon
  • Group: HFC Admin
  • Member No. 1949
  • Grad:Batina/Rijeka
  • Vozilo:Civic FN2 ex: Prelude typeR, Accrd CL9, CRX, Civic, CBR600RR

Posted 30 January 2017 - 2047

Nešto se bar događa ajde :D/>

#32 User is offline   BoRovec 

• Icon
  • Group: HFC Member
  • Member No. 5845
  • Interests:oću bit ulićni trkač
  • Grad:Kutina
  • Vozilo:Accord CL9, ex Civic EG

Posted 30 January 2017 - 2245

i tko onda kaže da su forumi mrtvi... :LOLchina (6):/>

#33 User is offline   Ivan Type S 

• Member No. 10120
  • Grad:Belišće
  • Vozilo:Accord Type S 2008 CU2. ex Accord Type S 2007 Cl9

Posted 30 January 2017 - 2309

Pa kako da bude Zlatko Horvat na forumu kad je neki dan promašio penal za finale! Nije mu do ničeg a kamoli honda foruma i muzike! Ha, ha :LOLchina (6):/>. , :smilieDJ:/>. , :cool:/> .

This post has been edited by Ivan Type S: 30 January 2017 - 2310

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Skin by Skinbox
Quality & cheap IPB skins, premade vBulletin styles, cheap Web templates and more! - Skinbox