• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Back 2 basic... Osnove dobre mjuze u autu

#1 Guest_zlatkohorvat69_*

• Group: Guests

Posted 19 May 2008 - 1225

Svakog je dana sve više onih kojima ono tvornicko ili nije dobro ili nije dovoljno dobro, pa posežu za razno raznim tuning-ima (?itaj “oderem te nježno” preradama). Uz šire gume, felge, grane, glave, federe, spuhove, ch(i)(ea)p-ove i dr, na red je došla i “mjuza”. Svjedoci smo velikog broja preradjenih kadeta, astri, hondi i golfova, kojima police više lice na splavi s izbjeglicama s Kube, nego sastavnom djelu auta. Takve police po sistemu “uradi sam” jednostavno ne mogu podnijeti gurmanske apetite svojih novih “audiofilnih” vlasnika. Kod takvih “audiofila” najcešce se može cuti “spika” tipa: “Eeee, koji kazic imaš!?!” ili “eeEEe !! Daj cuj kak mi mjuza gruva!!!”

1. Muzika, mjuza ili nešto trece s mju… na hrvatskome se kaže glazba.
2. Rijec kazetofon, kazic ili kako vam drago, kod svakog tko imalo pati na kvalitetniju glazbu u svome ljubimcu, je arhaizam
3. Sam uredjaj za reprodukciju (i snimanje) medija, bio on CD, MD, DAT ili DVD je zadnja stvar o kojoj ovisi kvaliteta i glasnoca zvuka, cim u nazivu ima D.
4. Ogromni brojevi izraženi u watt-ima, s kojima najcešce mašu takvi ponosni vlasnici, proporcionalno su napuhani kompleksima njih samih.

Da bi se raskrinkalo jednog takvog, dovoljno je zaviriti pod poklopac motora i konstatirati koliko akumulator ima amper/sati i sve ce vam ubrzo biti jasno.

Repetitio est mater studiorum!

1. Za kvalitetnu i glasnu glazbu u automobilu, najvažniji cinilac je struja tj. akumulator (baterija) ili množ. Ako njegov kapacitet u A/h ne prelazi brojku 100, onda njegov vlasnik može pricati kome god hoce, da njegov glazbeni sustav ima ne znam koliko tisuca W. Nadje li se u takvoj situaciji, takav napuhanac bi mogao posegnuti u rukav i izvuci svoj adut u obliku kondenzatora, ali to ne pomaže puno ako je akumulator slab, a altenator serijski. Prema tome, bez snažne struje nema niti snažne glazbe.

2. Da bi se ta i takva struja mogla kvalitetno prenjeti do najveceg potrošaca u autu (pojaca-lo-la), potrebn je i odgovarajuci vodic, u protivnom mogla bi vam se dogoditi instant-dim mašina. Ispod 20 mm2 presjeka za (+) klemu i još koji milimetar debljeg za (-) nemojte ni razmišljati o snažnoj glazbi.

3. Cesto se komercijalne tvrtke poput “Drveni decko od Barbie” i “Djecak s plavom kapicom i crvenom maramom”, razbacuju watt-ima po sistemu “od viška glava ne boli!” te nerijetko na svojim pojacalima isticu takve brojeve za koje kasniji (manje)naivni vlasnik ustanovi da nisu ni 1/4 onoga što piše. Zato se treba vratiti na tocku jedan i utvrditi gradivo. Koliko je pojacalo stvarno jako može se najbolje vidjeti po amperaži otisnutoj na pripadajuce mu osigurace. Sve što je ispod 40A je “lepak” za naivce. Druga stvar po kojoj možete odrediti kvalitetu pojacala je težina. Kada bi se ista prodavala na kile, svima bi nam posao bio mnogo jednostavniji. Drugim rije?ima, što teže to bolje, mada su i tome gore navedene tvrtke i njima slicne, doskocile proizvodeci teške oklope, za svoju laku elektroniku. Tako da je danas, pouzdati se u težinu, sigurno kao i u neplodne dane (+/-3).

4. Isto vrijedi i za zvu?nike. Ako stvarno želite snažnu i kvalitetnu glazbu u vašem ljubimcu, prvo cega se morate odreci je prostor. Može zvu?nik biti ne znam koliko jak, ali ako je na polici ili u loše izoliranim vratima, a nije u kutiji, njegove stvarne mogucnosti biti ce srozane na 1/4 njegove stvarne snage. Za automobil su najbolje bass-reflex kutije koje iz membrane izvlace najviše. Druga stvar su zvu?nici. Covjek ne treba biti previše pametan, pa da ode na neki bolji koncert i vidi cije je tamo ozvucenje. Ako je dobro za vrhunske spektakle, onda ce valjda biti dovoljno dobro i u vašem autu. Tim više što takve tvrtke imaju i specializirani auto program koji prati scenu. Konacno postoje i specijalizirane tvrtke koje se bave iskljucivo auto akustikom, a ne i proizvodnjom tostera. Za svaku vašu sub, bass ili mid-bass jedinicu potrebna je i kutija koja ce svojim volumenom, promjerom i dužinom otvora, kao i ostalim parametrima, odgovarati performansama zvu?nika. Da bi vam poslije svih tih zahvata ostalo mjesta da vidite kroz “šajbu”, poželjno je da oblik i volumen kutija prilagodite linijama svog ljubimca i iskoristite sav eventualno neiskorišteni prostor.

5. Da bi iz vaše zvucnicke jedinice mogli izvuci maksimum, potrebne su tzv. skretnice, koje mogu biti integrirane u pojacalo ili stajati zasebno. Ovisno o frekvencijskom rasponu vaše jedinice, poželjno je skretnicu podesiti tako da propušta samo one frekvencije koje vaš zvu?nik “najviše voli”. Zato bi bilo dobro u automobilu imati tri do cetri vrste zvu?nika (a može i više) visoko i srednjo-tonce, basove i dubokotonce iliti “subwoofere”. Time ce zvuk kojeg ste dobili imati i snagu i cistocu, a ne samo tupo mumljanje.

6. Da bi cijeli taj sustav mogli u trenu fino prilagoditi vrsti glazbe koju slušate, potrebno je imati barem equilizer, a po mogucnosti i DSP (digital sound procesor). Pomocu DSP-a je u trenu moguce stvoriti u automobilu dojam, stadiona, crkve, hale ili nekog drugog prostora u kojemu ste sami u mogucnosti odrediti delay (zakašnjenje) i time stvoriti kod slušatelja dojam da se nalaze upravo u nekom od tih prostora.

7. Medij je cisto vaša odluka. Na ovako složenom auto-ozvucenju “i prdac ?e zvu?ati kao skladan pjev”(-citat iz filma La Bamba). Mislim da je MD najbolji izbor. Nije skup, svatko može biti autor svog MD-a, kvaliteta je prihvatljiva, te nije preosjetljiv na fizi?ke kontakte i vibracije. Nikako ne kupujte auto-MD komponentu, ako doma nemate recorder. Najbolje je kupiti portabl MDR jedinicu, koju možete slušati (i snimati) na liniji ujutro kada se probudite, u liftu kada silazite prema autu, u autu dok se vozite i retrogradno.

Ako se budete držali ovih 7 tocaka, za svoj uloženi novac dobiti cete ono što ste oduvijek sanjali a ne tipi?nu RH transakciju. To ce vam vjerojatno najprije potvrditi policajac s kaznom za narušavanje javnog reda i mira kao i mnogobrojni jeftiniji auto alarmi.

[size=1]Iz tiska...

This post has been edited by zlatkohorvat69: 27 May 2008 - 2350

#2 User is offline   antohc 

• 8000+
  • Group: Forum Member
  • Member No. 4064
  • Grad:Zagreb
  • Vozilo:Civic EG

Posted 13 October 2008 - 1752

Odlican topic,za mene kao car-audio amatera ovo je stivo prava mala skola.

E sad ja imam pitanje,posto sam evo bas danas rastavio vrata i sutra se pripremam stavljati druge zvucnike....
Vidim da si spomenuo da bi bilo dobro da je zvucnik u kutiji,pa me upravo to zanima...Di ima takvih kutija?Kakve to tocno kutije jesu? Da li si ja sam mogu napraviti jednu...?

#3 User is offline   Sin  

• Member No. 5549
  • Grad:Sisak
  • Vozilo:ex...6th gen Civic 1.6 VTI

Posted 13 October 2008 - 1949

Kao i uvijek ima u gore navedenome i neke istine, ali neke stvari bi i dodao....

Prvenstveno se slažem oko konstatacije da je bolest zatrpavanja auta sa kutijama i zvučnicima pretjerano raširena i stvara korist jedino onima koji to za masne pare ugrađuju.

1, 2 - OK
3) - definitivno potpuno izmišljene brojke koje apsolutno ništa NE ZNAČE
Primjeri: Peek snaga - ???
muzička snaga - whatafuckisthat
Zvučnik je ipak pasivna naprava i nema snage iliti ima 0 (nula) w snage

4), 5) i 6) za auto su možda praktičnije bas refleksne kutije, jer laički rečeno - iz manjeg volumena mogu potencirati "jači" bas tj. rezonanciju na određenoj frekvenciji. Kompresione kutije su volumenom veće (za isti bas) ali je puno prirodniji i ima blaži pad na krivulji frekvencijskog odziva.
No sve je to za ku..c jer fizika kaže svoje (VIDI sličica cool.gif ).
Sigurno je nekada u životu kraj vas prošao auto sa "nabrijanim basom" i primjetili ste da taj bas odlično čujete na nekih 20-30 metara od auta. rolleyes.gif
Niske ili bas frekvencije ispod određene frekvencije jednostavno ne možete čuti na tako maloj udaljenosti od izvora zvuka, već samo osjetiti kao pritisak (kao što osjećate pritisak kad ronite na nekoliko metara dubine u moru).

Kutija tj. točno određeni (čitaj - proračunati) volumen za mid-bass jedinicu je poželjan, uz pažnju da se dampiraju sve vibracije tj. da ta kutija ne vibrira skupa sa djelom auta za koji je učvršćena (i bude prigušena vunom).
Treba ipak preferirati što jednostavnije sustave - dvostazni je sasvim OK (Mid Bass+visikotonac) uz dobro proračunatu skretnicu.
Ako je ovakav sustav profesionalno napravljen i proračunat , dakle bez kupovnih (gotovih) skretnica i prilagođen baš vašem autu, nikakve điđe tipa equilizera ili DSP (digital sound procesor) nisu potrebne !

Treba ipak imati u vidu da najbolje ugođen zvučni sustav i to baš vašem autu, ipak jako malo znači i ne donosi željeno zadovoljstvo baš zbog ogromne buke iz okoline auta, buke motora (pogotovo u VTECU AddEmoticons0273.gif ), pneumatika i sl.
Tako da investicije u muziku ipak treba svesti na minimum.

Attached File(s)

#4 User is offline   Dadocivic 

• Member No. 1549
  • Grad:Velika Gorica
  • Vozilo:Civic 5.gen B16A2

Posted 13 October 2008 - 2222

QUOTE(sinzun @ Oct 13 2008, 08:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
3) - definitivno potpuno izmišljene brojke koje apsolutno ništa NE ZNAČE
Primjeri: Peek snaga - ???
muzička snaga - whatafuckisthat
Zvučnik je ipak pasivna naprava i nema snage iliti ima 0 (nula) w snage

Ovo je nešto novo ili nisam shvatio što je pisac htio reći? unsure.gif

#5 User is offline   Sin  

• Member No. 5549

Posted 14 October 2008 - 0743

QUOTE(Dadocivic @ Oct 13 2008, 11:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ovo je nešto novo ili nisam shvatio što je pisac htio reći? unsure.gif

Zvučnik je pasivna naprava i samo može imati definiranu preporučenu snagu pojačala na koje se treba/može spajati.
Ako je zvučnik aktivan - to znači na ima integrirano pojačalo u istom kućištu(kutiji) koje je najčešće prillagođeno njegovim karaktristikama.

Razne oznake snage na zvučnicima tipa 500 W, 1000W 3000 W, definirane tko zna kako - su samo primitivna marketinška fora i najčešće nema veze sa stvarnošću kao što je u prvom tekstu navedeno.

#6 User is offline   Dadocivic 

• Member No. 1549

Posted 14 October 2008 - 0956

QUOTE(sinzun @ Oct 14 2008, 08:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Zvučnik je pasivna naprava i samo može imati definiranu preporučenu snagu pojačala na koje se treba/može spajati.
Ako je zvučnik aktivan - to znači na ima integrirano pojačalo u istom kućištu(kutiji) koje je najčešće prillagođeno njegovim karaktristikama.

Razne oznake snage na zvučnicima tipa 500 W, 1000W 3000 W, definirane tko zna kako - su samo primitivna marketinška fora i najčešće nema veze sa stvarnošću kao što je u prvom tekstu navedeno.

Ma sve to štima, ali mi ne štimaju tvoje tvrdnje da je snaga zvučnika jednaka 0 i oni upitnici kod peek i RMS snage! Zna se šta je šta! A to da kinezi ili neznam već tko piše bedastoče i razbacuju se sa nulama, to znaju svi, ali ako kupuješ nekaj ozbiljnije dobiješ i pravu karakteristiku zvučnika! wink.gif

#7 User is offline   Sin  

• Member No. 5549

Posted 14 October 2008 - 1042

QUOTE(Dadocivic @ Oct 14 2008, 10:56 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ma sve to štima, ali mi ne štimaju tvoje tvrdnje da je snaga zvučnika jednaka 0 i oni upitnici kod peek i RMS snage! Zna se šta je šta! A to da kinezi ili neznam već tko piše bedastoče i razbacuju se sa nulama, to znaju svi, ali ako kupuješ nekaj ozbiljnije dobiješ i pravu karakteristiku zvučnika! wink.gif

A gdje si ti u mome postu pročitao: RMS ?

Za ostalo - ne vidim razlog da se ponavljam.... cool.gif

#8 User is offline   Dee Jay 

• ortodoksni čeh
  • Member No. 233
  • Interests:Dee Jay, najam razglasa i light opreme, PC programer.
  • Vozilo:Civic Type-R

Posted 14 October 2008 - 1208

2 Sinzum: to da zvucnik ima snagu od 0 necega nije ti najpametnija izjava.
Vidim da cemo Dado i ja morati napraviti malu skolu dobrog zvuka pa svima pojasniti malo stvari vezane za snagu zvučnika i slicnih tema.

#9 Guest_cagliostro13_*

Posted 14 October 2008 - 1237

i josh jedna stvar..nie istina da ti treba akumulator od 100 i vishe amper sati...bolje rjeshenje je kupiti aku koji je bash predvidjen za muziku,tj koji mozhe isporuchiti veliku struju u djelichu sekunde i kojemu ne smeta ako se isprazni do kraja itd...takav aku + kvalitetan kondor + DEBELE zhice za napajanje i to je to shta se tiche struje..ima za kupiti i aku koji u sebi vech ima kond i time ste rijeshili dvije stvari odjednom i ushtedjeli na prostoru..aku koje bi ja preporuchio a da se mogu nabaviti kod nas su Exide Maxxima i Optima Yellow Top..i ne bi se slozhio da HU nema veze sa kvalitetom zvuka...ima veze itekako..jer ipak ta naprava reproducira zvuk i vrlo je vazhno kakvo predpojachalo ima ugradjeno i koliki je napon predpojachala..tak da nemojte shtedjeti na HU!!bolji HU ima i vishe opcija za podeshavanje zvuka tak da vam ne treba ni neki zasebni DSP procesor ili EQ..Sve firme imaju za ponuditi odlichne modele ali ispod 1500kn - 2000kn mislim da nemate shta trazhiti ako kupujete novi HU i ako zhelite kvalitetan zvuk...i josh je neko pito za ''kutije'' za zvuchnike..pod kutije je autor ovog topica mislio na door panaele,tj. izradu posebnih panela na vratima u koje se stavljaju zvuchnici..jedan dva tri ili vishe njih..paneli se rade za bass ili midbass zvuchnike,njima se povechava volumen u kojem zvuchnik radi i smanjuju se vibracije koje zvuchnik proizvodi...i kod izrade je vrlo bitno dobro izdampirati tj.,umrtviti vrata..to se postizhe premazivanjem i ljepljenjem specijalnih proizvoda namijenjenih bash za to kao shto su Brax pasta, Dynamate Extreme ploche, Wurth bitumenske ploche itd...i nesmijemo zaboraviti kvalitetne kablove za zvuchnike..bez toga nam je trud uzaludan..treba kupovati kablove koji su bash namjenjeni za autoakustiku jer imaju odlichnu izolaciju od smetnji kojih je auto pun,odlichno su toplinski zashticheni i napravljeni su od kvalitetnih materijala jer ipak duzhine kablova su dosta velike u autu,prolaze kroz razna mjesta tak da ako na tome shtedimo a sve ostalo napravimo vrhunski,srozavamo si kvalitetu zvuka znachajno..isto vrijedi i za chinch kablove..daklo,preporuka je kupovati brand name stvari i ne shtedjeti na takvim banalnim stvarima koje znachajno utjechu na kvalitetu zvuka..

#10 User is offline   Sin  

• Member No. 5549

Posted 14 October 2008 - 1452

QUOTE(Dee Jay @ Oct 14 2008, 01:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
2 Sinzum: to da zvucnik ima snagu od 0 necega nije ti najpametnija izjava.
Vidim da cemo Dado i ja morati napraviti malu skolu dobrog zvuka pa svima pojasniti malo stvari vezane za snagu zvučnika i slicnih tema.

Da se ovdje radi o nekoj dubljoj filozofskoj raspravi - možda bi se mogao složiti s tobom da pasivni zvučnik ima neku snagu....

Ali pošto se radi o zvučnicima kao napravama koje je proizveo čovjek određenim tehnološkim procesom - stojim iza izjave da pasivni zvučnik nema snagu, već eventualno definiranu preporučenu snagu pojačala na koju se može spojiti ( kao što sam već naveo) rolleyes.gif

This post has been edited by sinzun: 14 October 2008 - 1452

#11 User is offline   Marko90 

• Member No. 5680
  • Vozilo:Civic Sedan ED4

Posted 14 October 2008 - 1459

QUOTE(antohc @ Oct 13 2008, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Odlican topic,za mene kao car-audio amatera ovo je stivo prava mala skola.

E sad ja imam pitanje,posto sam evo bas danas rastavio vrata i sutra se pripremam stavljati druge zvucnike....
Vidim da si spomenuo da bi bilo dobro da je zvucnik u kutiji,pa me upravo to zanima...Di ima takvih kutija?Kakve to tocno kutije jesu? Da li si ja sam mogu napraviti jednu...?

Pod kutiju se misli za Subwoofer,njemu je potrebna kutija kao sto je gore opisano...ti vjerojatno stavljas nove sistemce u vrata,neznam kakve imas,koje su snage,velicine magneta itd itd...ali ako su neki kvalitetniji,znaci vece snage,samim time i veceg magneta + ako ce raditi na pojacalu pametno je napraviti panele za vrata koji se rade po mjeri...mozes sam napraviti ako imas strpljenja,slobodnog vremena,i nekoliko kila smole... AddEmoticons0273.gif

#12 User is offline   Dadocivic 

• Member No. 1549

Posted 14 October 2008 - 2235

QUOTE(sinzun @ Oct 14 2008, 03:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da se ovdje radi o nekoj dubljoj filozofskoj raspravi - možda bi se mogao složiti s tobom da pasivni zvučnik ima neku snagu....

Ali pošto se radi o zvučnicima kao napravama koje je proizveo čovjek određenim tehnološkim procesom - stojim iza izjave da pasivni zvučnik nema snagu, već eventualno definiranu preporučenu snagu pojačala na koju se može spojiti ( kao što sam već naveo) rolleyes.gif

Na kraju krajeva, ako gledamo zvučnik, kao što ti kažeš napravu koju je proizveo čovjek određenim tehnološkim procesom, možeš li mi pojasniti što ti to znači "pasivni zvučnik"!? Znači li to da postoji i "aktivni zvučnik" koji onda ima snagu? Napominjem "ZVUČNIK"!

#13 User is offline   beast 

• Member No. 1854
  • Vozilo:civic D15B2

Posted 14 October 2008 - 2304

QUOTE(cagliostro13 @ Oct 14 2008, 11:37 AM) <{POST_SNAPBACK}>
... DEBELE zhice za napajanje...

ja nisam elektricar i nebum se petljal u muziku al nekaj me zanima
ak imas osigurac od 30 ampera i kak ti velis DEBELE zice od 20 kvadrata il kak se to vec racuna
kaj nije logicno da ti to nis neznaci jer preko osiguraca koji je puno tanji od te debele zice moze
proc puno manje struje nego preko te debele zice?
Ispravite me ak sam nekaj krivo reko.

#14 Guest_cagliostro13_*

Posted 15 October 2008 - 0555

QUOTE(beast @ Oct 15 2008, 12:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ja nisam elektricar i nebum se petljal u muziku al nekaj me zanima
ak imas osigurac od 30 ampera i kak ti velis DEBELE zice od 20 kvadrata il kak se to vec racuna
kaj nije logicno da ti to nis neznaci jer preko osiguraca koji je puno tanji od te debele zice moze
proc puno manje struje nego preko te debele zice?
Ispravite me ak sam nekaj krivo reko.

kabel za napajanje je dugachak pa samim tim imash i gubitke,i preko debelog kabla puno che se lakshe u trenu isporuchit tih 30A koje si naveo a josh uz to i neche se zagrijavati ko shto bi se tanka zhica zagrijavala...

#15 User is offline   jura_vg 

• Member No. 5438
  • Vozilo:Accord 2.0 Sport 2003

Posted 15 October 2008 - 0600

A osigurači idu 150 do 300 A

#16 Guest_zlatkohorvat69_*

Posted 15 October 2008 - 1305

Postavil sam ovaj post i zapalil, no vidim da se ovdje povela dosta velika rasprava, pa evo da odgovorim na neka pitanja, ako su još aktualna...

QUOTE(beast @ Oct 15 2008, 12:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ja nisam elektricar i nebum se petljal u muziku al nekaj me zanima ak imas osigurac od 30 ampera i kak ti velis DEBELE zice od 20 kvadrata il kak se to vec racunakaj nije logicno da ti to nis neznaci jer preko osiguraca koji je puno tanji od te debele zice moze proc puno manje struje nego preko te debele zice?Ispravite me ak sam nekaj krivo reko.
Žicu i njen otpor buš najbolje shvatil ak si je predočiš kao tunel. Što je on duži treba ti više snage, što je on uži upet trebaš više snage da bi ga prošao, što on ima hrapavije stjenke, opet ti treba više snage, tak da ti je to sve vrlo logično, no ono kaj si ti pital a vezano je uz osigurač, on nije duži od 1cm i ima zadaću pregorit ako dođe do opterečenja, zato je on tanji od recimo 20mm2 žice, koja je u stanju zašvasat ti cijeli auto, ako nema osigurača.
QUOTE(antohc @ Oct 13 2008, 06:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Odlican topic,za mene kao car-audio amatera ovo je stivo prava mala skola.E sad ja imam pitanje,posto sam evo bas danas rastavio vrata i sutra se pripremam stavljati druge zvucnike....Vidim da si spomenuo da bi bilo dobro da je zvucnik u kutiji,pa me upravo to zanima...Di ima takvih kutija?Kakve to tocno kutije jesu? Da li si ja sam mogu napraviti jednu...?
Kutije za vrata ne postoje, možeš se jedino dati u custom self made job, no ne bi ti to preporučio iz jednog razloga, a taj je da su svučnici za vrata koncipirani tako da koriste volumen vrata kao rezonantnu kutiju. Slično ti je s Freeair subowima i onima koji cu namjenjeni za kutiju i nose oznaku C.... Imao sam vrlo dobra iskustva sa stavljanjem 6x9 ovala u 25l ventiliranu kutiju. Zvučnici su svirali sami tako kao da je u autu 30cm sub!?
QUOTE(sinzun @ Oct 14 2008, 08:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Zvučnik je pasivna naprava i samo može imati definiranu preporučenu snagu pojačala na koje se treba/može spajati.Ako je zvučnik aktivan - to znači na ima integrirano pojačalo u istom kućištu(kutiji) koje je najčešće prillagođeno njegovim karaktristikama.Razne oznake snage na zvučnicima tipa 500 W, 1000W 3000 W, definirane tko zna kako - su samo primitivna marketinška fora i najčešće nema veze sa stvarnošću kao što je u prvom tekstu navedeno.
Zvučnik JE PASIVNA NAPRAVA, čija bi deklaracija trebala izdržati snagu pojačala koje oni deklariraju na poleđini, no to je rijetko tako. Postoje šoping centri, no naši ljudi najviše vole pevec, jer tamo prividno za iste pare dobiju više toga, no je li tome u istinu tako znaju oni koji su nešto tamo i kupili. Kada komparirate zvučnik od 750W s onim od 30W za iste novce, jasno da budete uzeli onaj od 750... no tu je caka što taj od 750W ima tu snagu u vršnoj vrijednosti na određenoj frekvenciji koja često puta može biti i nečujna!?... pa nije rijetkost da se kod kvalitetnijih komponenti s smješno malom watažom, dobije stvar koja 3 put bolje svira od onih koje se razbacuju brojevima.... Rijetko tko gleda na osjetljivost zvučnika po 1W, ali to je jednako važna ako ne i važnija informacija od one koliko taj zvučnik stvarno ima wata, no on je i dalje PASIVNA NAPRAVA...

This post has been edited by zlatkohorvat69: 15 October 2008 - 1306

#17 User is offline   beast 

• Member No. 1854

Posted 15 October 2008 - 1424

QUOTE(zlatkohorvat69 @ Oct 15 2008, 12:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Žicu i njen otpor buš najbolje shvatil ak si je predočiš kao tunel. Što je on duži treba ti više snage, što je on uži upet trebaš više snage da bi ga prošao, što on ima hrapavije stjenke, opet ti treba više snage, tak da ti je to sve vrlo logično, no ono kaj si ti pital a vezano je uz osigurač, on nije duži od 1cm i ima zadaću pregorit ako dođe do opterečenja, zato je on tanji od recimo 20mm2 žice, koja je u stanju zašvasat ti cijeli auto, ako nema osigurača.

tak sam si nekak i mislio biggrin.gif
uglavnom ja sam si sam spojio muziku i vec 3 godine radi ko beba tak da nisam bas
tak bedast kaj se struje tice biggrin.gif

#18 Guest_zlatkohorvat69_*

Posted 15 October 2008 - 1628

QUOTE(beast @ Oct 15 2008, 03:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tak bedast kaj se struje tice biggrin.gif

Nemreš bit bedast, Honda jamči za tebe!

#19 User is offline   beast 

• Member No. 1854

Posted 15 October 2008 - 1829

QUOTE(zlatkohorvat69 @ Oct 15 2008, 03:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nemreš bit bedast, Honda jamči za tebe!

hehe al nisam to spajo u hondi smile.gif nego u roveru
sad cu to sve prebacivat iz rovera u hondu
posto starcima netreba muzika AddEmoticons0275.gif

#20 Guest_zlatkohorvat69_*

Posted 15 October 2008 - 1841

QUOTE(beast @ Oct 15 2008, 07:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hehe al nisam to spajo u hondi smile.gif nego u roveru
sad cu to sve prebacivat iz rovera u hondu
posto starcima netreba muzika AddEmoticons0275.gif

Htel sam reći da nemreš bit bedast čim voziš Hondu AddEmoticons0273.gif

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Skin by Skinbox
Quality & cheap IPB skins, premade vBulletin styles, cheap Web templates and more! - Skinbox